1.   Nečistíme v správnom čase.

Veľa pacientov sa nás pýta či je lepšie si zuby čistiť pred alebo po raňajkách. Hlavná zásada je dodržiavať časový odstup medzi čistením zubov a jedlom minimálne 30 minút. Ráno by som umývanie zubov prirovnala ku sprchovaniu, predsa si nikto z nás nedopraje poriadnu sprchu tesne pred cvičením v posilňovni.

Večer je poriadne si vyčistiť zuby, tým myslím aj medzizubné priestory, najdôležitejšie. Máme na   to všetci určite aj viac času ako v rannom zhone. Medzizubné priestory som spomenula schválne, práve tieto miesta mnohí pacienti ignorujú, a práve v týchto miestach Vám pacientom zubný kaz nájdeme najčastejšie.

2.  Používame nesprávnu zubnú kefku

Akákoľvek iná ako mäkká kefka má potenciál poškodiť Vaše ďasná a zuby. Zubný povlak je mäkký, ľahko vyčistiteľný, a tak na jeho odstránenie nepotrebujeme tvrdú kefku a ani silné „drhnutie“ zubov.

Pamätajte, nie je to o tom akou silou si čistíme zuby, ale akou technikou a pravidelnosťou. Vždy používajte mäkkú kefku!

Dôležité je aj pravidelne meniť zubnú kefku, ideálne každé 3-4 mesiace. „Strapatá“ stará zubná kefka nečistí efektívne. Samozrejme nezabudnite si vymeniť kefku, ak ste boli chorí.

3.   Vynechávame pri čistení náš jazyk

Náš jazyk je zásobárňou baktérií a potravy v drobných štrbinách medzi papilami, ktoré vidíme ako malé vyvýšeniny alebo bodky na povrchu nášho jazyka. Používajte škrabku na jazyk pravidelne, aby ste vyčistili aj tieto drobné miesta. Váš svieži dych sa Vám rovnako odmení.

4.   Nepoužívame správnu techniku čistenia zubov.

Správnu techniku čistenia zubov je potrebné sa naučiť! Nie je teda hanba sa to naučiť a akomkoľvek veku. Ideálne pod dohľadom profesionála, tým myslím dentálnu hygieničku, ktorá Vás naučí techniku vhodnú presne pre Vás. Je totiž rozdiel ako si má čistiť zuby mladý človek so zdravými ďasnami, ako pacient s parodontitídou a ako má zúbky dočisťovať mamička svojmu dieťatku.  Verte, že správnou technikou si zuby budete čistiť efektívne, za čo sa Vám odmenia Vaše zuby aj ďasná.