Je dôležité hneď na začiatku tehotenstva vedieť, že samotné tehotenstvo a ani dojčenie automaticky neškodí Vašim zubom! Povery, že dieťatko ženám odoberá vápnik zo zubov, ktoré sa tak pomaly „majú nárok pokaziť“, sú naozaj len povery. Zdravé zuby a ďasná si, milé mamičky, môžete udržať aj počas tehotenstva.

Ak by v skutočnosti Vaše bábätko bolo takýto malý upír, ako prvé by Vám vápnik ubudol z kostí a nie zo zubov. Vápnik je naozaj potrebný na budovanie kostí a zubov bábätka, no ten pochádza primárne z pestrej stravy matky, nie z jej tela a už vôbec nie zo zubov. Preto je počas tehotenstva veľmi dôležitá vyvážená strava bohatá na živiny.

Zuby a ďasná ovplyvňujú počas tehotenstva rôzne zmeny,  ako sú napríklad ranné nevoľnosti, zmena stravovacích návykov či hormonálne zmeny. Tieto zmeny sú ale len dočasné a pri správnej starostlivosti nezanechajú na Vašich zuboch po pôrode ani po dojčení nijaké následky.

Čo sa týka krvácania ďasien, tak za to je zodpovedné zvýšené množstvo niektorých hormónov, konkrétne progesterónu. Ten ovplyvňuje zápalovú odpoveď organizmu na prítomný zubný povlak, čo sa prejavuje zvýšeným krvácaním ďasien, tzv. tehotenskou gingivitídou. Táto ale zvyčajne spontánne odznie po pôrode. Preto je správna dentálna hygiena, či už profesionálna, ale hlavne domáca, v tehotenstve veľmi dôležitá.

V prípade nevoľností sú zuby vystavené atakom žalúdočných kyselín, na ktoré nie sú prispôsobené, čo môže viesť k erózii zubnej skloviny a následne citlivosti zubov, vzniku zubných kazov či fraktúram zubov. Umývanie zubov hneď po zvracaní môže ešte intenzívnejšie narúšať už tak oslabenú sklovinu. Namiesto toho si hneď ústa vypláchnite čistou vodou. Zuby si neumývajte minimálne 30 minút po zvracaní. Takto dáte sklovine čas spamätať sa z kyslého prostredia, ktorému bola vystavená.

Niektoré ženy majú v tehotenstve problém s nutkaním na zvracanie počas umývania zubov. Ak Vám umývanie zubov spôsobuje dráždenie na zvracanie, používajte kefku s malou hlavičkou, tzv. single kefku, alebo kefku určenú pre deti, ktorá má menšiu hlavičku. Ráno si umývajte zuby o niečo neskôr, keď sa budete cítiť lepšie a nebude Vás umývanie kefkou tak dráždiť. Samozrejme umývajte si zuby rovnako dva krát denne a nevynechávajte čistenie medzizubných priestorov dentálnou niťou a medzizubnými kefkami. Rovnako Vám môže pomôcť čistenie len kefkou, bez použitia pasty. Tú si môžete naniesť na zuby po ich umytí s čistou vodou a nevyplachujte ihneď. Vždy používajte fluoridovanú zubnú pastu. Pastu spolu s kefkou používajte hneď, ako to bude opäť možné.

Ústne zdravie ovplyvňuje celý náš organizmus a v tehotenstve nie len náš. Bolo zistené, že existuje spojitosť medzi chronickými zápalmi ďasien a predčasným pôrodom, či nižšou pôrodnou hmotnosťou novorodencov. Preto starostlivosť o zuby nezanedbávajte a nezabudnite sa objednať na prehliadku ku svojmu zubárovi dvakrát počas tehotenstva.

Vaše Studio Smile.