Milí rodičia,

rada by som tento krátky článok, venovaný starostlivosti o detské zúbky, smerovala k Vám, lebo ako zubná lekárka sa takmer každý deň stretávam s nedostatkom týchto informácií práve u Vás.

Slovenská republika je na tom v prevencii zubného kazu u detí na chvoste Európskej únie, čo je veľmi veľká škoda a je potrebné to zmeniť. Zubný kaz mliečnych zubov má pritom vplyv na celkový zdravotný stav dieťaťa, či už v menšej alebo väčšej miere.

Nedávno mi kolegyňa ukázala leták, ktorý dostali k zápisu jej dieťaťa do prvého ročníka ZŠ. V odporúčaní ako odľahčiť deťom školskú tašku bol bod: “do fľaše na pitie dajte dieťaťu len sirup a vodu si napustí už v škole”. Akoby dnes deti mali cukru málo v každom jedle, že ho potrebujú ešte aj piť!!

Jeden z najefektívnejších preventívnych krokov je pritom pitie obyčajnej čistej vody. Je veľmi dôležité naučiť deti na pitie čistej vody a ak už sú naučené na pitie sirupov, čajov s medom, prípadne džúsov, tieto obmedziť na minimum.

Reklama je dnes veľmi silná a je všade, pričom mamičky s deťmi sú silná cieľová skupina. Ak na populárnom sladenom detskom nápoji je na fľaši veľký nápis “Aqua”, neznamená to, že je to voda. A to naozaj nie je. Zvedavosť mi nedala neskúsiť ho a od čistej vody to malo veru ďaleko. Možno len krikľavá farba tomuto nápoju chýbala, no cukrom sa nešetrilo. Na detskom ihrisku sa často pozerám čo deti pijú a práve tieto nápoje majú prevahu. Kým však toto nezmeníme, zubné ambulancie v boľavými zúbkami budú stále plné.

Ďalším nevhodným „zlozvykom“ dospelých je neustále núkanie deťom niečo malé pod zub, chrumky, “bio” ovocné tyčinky, kapsičky, keksíky...… Nielen chrup, ale celá tráviaca sústava si potrebuje po jedle oddýchnuť a to robí práve v čase, keď nemusí spracovávať potravu. Po každom jedle, ale hlavne jednoduchých cukroch, sa pH v našich ústach zmení na kyslé. Počas trvania kyslého pH v ústach je sklovina oslabená a silne náchylná na vznik zubného kazu. Samozrejme, naše telo má mechanizmy na neutralizáciu pH pomocou slín, no potrebuje na to minimálne 30 minút, a to často nemá, keďže do 30 minút má dieťa v ústach opäť ďalšiu chrumku či dokonca sladkosť.

Ako príklad používam čokoládu. Ak by Vaše dieťa zjedlo aj veľkú čokoládu ale naraz a zapilo ju čistou vodou, malo by to na zúbky menej škodlivý vplyv, ako kedy dostalo malú čokoládku, no po kúskoch by si z nej odkusovalo dlhú dobu. Podobný príklad sú lízatká. Niektoré deti dokážu lízatko mať s prestávkami v ústach celé hodiny. Výsledkom je kontinuálne kontinuálne kyslé pH po celú túto dobu spojené s oslabovaním zubnej skloviny.

Vezmime si teraz obyčajné jabĺčko. Je to zdravý zdroj živín a vlákniny vo vlastnom obale, dá sa vziať kdekoľvek, je tvrdé a tak si z neho deti musia odhrýzať, čo je pre správny vývoj chrupu dôležité. Jabĺčko neostane nalepené na všetkých zubných plôškach ako sladkosti a dieťa ho skoro stále zje naraz.

A teraz džús, je to vlastne to isté jabĺčko, len zbavené vlákniny. Pri pití džús pozatekáva všade medzi zúbky, často je však doplnený pridaným cukrom, sám o sebe má silné kyslé pH a dieťa z neho nijako sýte nie je. Alebo rôzne “kids friendly” jablčné tyčinky. Tie sú všetky extrémne lepivé na zúbky, o ich zložení nehovoriac, akýkoľvek bio pôvod ich výrobca deklaruje.

A dostávame sa k veľmi dôležitému bodu v prevencii a to je čistenie zúbkov. Pravidlo čisté zúbky sa nekazia naozaj platí a vždy aj bude. Druhé dôležité pravidlo je, že do postieľky patria len umyté zúbky. Ak si nie ste milí rodičia istí, či zúbky Vášmu dieťaťu čistíte správne, dnes je veľká sieť dentálnych hygieničiek, ktoré sú ochotné ošetriť aj detičky a zároveň inštruovať rodičov, ako správne čistiť zúbky a medzizubné priestory.

Dočisťovať deťom zúbky by sme mali do cca. 9 rokov dieťaťa. Je škoda, že túto zodpovednosť za čisté zúbky niekedy prenesú rodičia na dieťa pomaly už v 4 rokoch, pričom v tomto veku si dieťa v žiadnom prípade zúbky samo vyčistiť nevie. Najdôležitejšie je poriadne umyť zúbky večer pred spaním. Ráno ak nestíhate, aj rýchle umytie postačí.

Do Vašej povinnej výbavy by mali patriť okrem kefky a pasty aj medzizubná niť (výbornou pomôckou je niť na plastovom držiaku tzv. floss pick) a podľa šikovnosti aj medzizubná kefka. Zubnej pasty pritom stačí menej ako za hrášok a ideálne je, aby obsahovala množstvo fluoridov presne podľa veku dieťaťa. Tieto minerály sa v sklovine nachádzajú prirodzene, no pre ich strácanie počas oslabenia skloviny je ich dopĺňanie ďalším z pilierom efektívnej prevencie.

Jednoduchý vzorec, ktorý je pre rodičov ľahko zapamätateľný obsahuje tieto 3 faktory:

1/ zubný povlak - zúbky čistíme deťom my, ideálne po inštruktáži v zubnej ambulancii /zubný povlak = baktérie /

2/ cukor - baktérie zubného povlaku cukor milujú a premieňajú na kyslé pH v ústach / kyslé ph = oslabovaná sklovina /

3/ čas - ako dlho sú zuby vystavené prvým dvom faktorom / baktérie a cukor pôsobia spolu /

Ak si milí rodičia týchto pár pravidiel osvojíte, obmedzíte sladké nápoje a sladkosti, dohliadnete na čistenie zúbkov Vášho dieťaťa (hlavne večer, keď máme všetci viac času) a raz za 6 mesiacov necháte zúbky skontrolovať zubnému lekárovi, výrazne znížite pravdepodobnosť vzniku zubného kazu.

Zubný kaz totižto spočiatku nebolí, často ho dlho bez RTG nie je ani vidieť lebo prebieha pod sklovinou. Ak zúbok ale už začne bolieť, už je to zlý prognostický znak a veľká pravdepodobnosť, že dieťa o tento zúbok príde predčasne aj s možnými následnými komplikáciami, ako napríklad potreba strojčeka v budúcnosti.

Zubný kaz je dnes najrozšírenejšie ochorenie na svete a pritom je plne preventabilné. Je len na nás rodičoch ako k tejto prevencii pristúpime, lebo zubný kaz sa nededí, dedia sa len návyky starostlivosti o zúbky.

Naše zdravie nedefinuje to, čo robíme občasne, ale čo robíme pravidelne. A tak aj zmrzlinu alebo kvalitný džús by sme deťom dopriať mali, no buďme ako rodičia alebo starí rodičia rozumní a všetkého s mierou. :)

Vaše Studio Smile Dental Clinic.